Kolor tuszu w pieczątce firmowej

Podobnie jak w wypadku treści pieczątki poniższe informacje maja charakter ogólny, konkretne przepisy szczegółowe mogą zawierać dodatkowe ograniczenia branżowe w zakresie wyglądu pieczątek firmowych.

Jaki tusz stosować w pieczątce firmowej?

Niegdyś kolor czerwony był zastrzeżony dla pieczątek urzędowych. Obecnie przepisy ogólnie nie ograniczają użytkownika do stosowania konkretnego koloru tuszu. Najczęściej stosuje się w pieczątkach firmowych tusz: czarny i niebieski, czerwony lub zielony. Najpopularniejsze są czarny i niebieski, przy czym przyjęło się, iż kolor niebieski pomaga w odróżnieniu oryginału dokumentu od kserokopii (obecnie ma to coraz mniejsze znaczenie). W naszej ofercie znajda państwo łącznie ponad 40 kolorów tuszu wodnego (czyli standardowego, przeznaczonego do  papieru i innych materiałów dobrze wchłaniających). Można więc dopasować kolor tuszu w pieczątce firmowej do logotypu, koloru firmowego lub własnych preferencji.

Kolory podstawowe – najczęstsze zastosowanie

  • kolor czarny jest jak wcześniej wspomnieliśmy kolorem bardzo popularnym w pieczątkach firmowych, imiennych, księgowych, informacyjnych
  • kolor niebieski: równie częsty w pieczątce firmowej stosuje się, aby ułatwić rozpoznawanie kserokopii
  • kolor zielony: najczęściej to kolor ” branżowy ” stosowany przez firmy związane z roślinnością, żywnością lub ekologią

Pieczątka w kilku kolorach:

Technika grawerowania laserowego umożliwia wykonanie pieczątki odbijającej się w kilku kolorach jednocześnie. ma ona jednak swoje ograniczenia. Podstawowym jest  fakt, iż kolory nie mogą się stykać lub przenikać, a minimalna odległość między nimi musi wynosić minimum 3-4 mm. Więcej na temat pieczątek w kilku kolorach: pieczątki kolorowe.

Wpływ rodzaju podłoża na którym przystawiamy pieczątkę firmową na rodzaj tuszu

Niezwykle ważne zagadnienie, o którym wiele firm zapomina jest wpływ rodzaju podłoża na  rodzaj tuszu, który należy stosować. Oczywiście pieczątkę firmową najczęściej stosuje się na zwykłym papierze i w tym wypadku wystarczy tusz standardowy, wodny.  Jednak  czasami zdarzają się podłoża niestandardowe, na których zwykły tusz może się rozmazywać. Wtedy należy zastosować tusze specjalne, które  lepiej sobie radzą na powierzchniach nietypowych.

Na których podłożach tusz standardowy/wody  może się nie sprawdzić:

  • papier śliski, lakierowany, laminowany, kredowy – często stosowany w wypadku wizytówek, broszur reklamowych, katalogów, a także niestety kart lojalnościowych
  • plastik, folia: tu zdecydowanie tusz wodny się nie sprawdzi i należy zastosować jeden z tuszów szybkoschnących
  • metal, drewno malowane – podobnie jak wyżej  tuszem wodnym nie da się uzyskać trwałego odbicia

Istotne jest, iż większość tuszów specjalnych wymaga stosowania  specjalnej płytki tekstowej/gumki (wszystkie gumki wykonane w naszej firmie  są odpowiednie) oraz tuszownicy/poduszki na tusz).