Datowniki i numeratory

Datownik Colop s120Datowniki to szeroka paleta produktów, w których poza prezentacją daty istnieje możliwość dodania dodatkowych elementów jak: dodatkowa treśc, logo, grafika, numer,itp.

Ze względu na sposób aplikacji wyróżniamy datowniki:

  • ręczne w postaci stempli ręcznych wymagających oddzielnej poduszki z tuszem
  • samotuszujące plastikowe, czyli niewielkie  automaty z samą datą ( na przykład Colop mini S120) lub dodatkowym tekstem
  • samotuszujące metalowe szkieletowe- większe i wytrzymalsze (Wagraf Huzad D30)

Największa zaletą ręcznych datowników  jest duży wybór wielkości czcionki: od 3 do 18 mm. Podstawową wadą jest potrzeba posiadania oddzielnej poduszki na tusz.

Datowniki plastikowe samotuszujące to szeroka gama pieczątek, które poza datą oferują możliwość dodania także dodatkowej płytki tekstowej (wybrane modele). Dzięki wbudowanej poduszce z tuszem są znacznie wygodniejsze w użyciu.

Datowniki metalowe-szkieletowe oferują poza największym dostępnym dodatkowym polem tekstowym (w wypadku datownika Colop 3960 to aż 103x53mm) także znacznie większa wytrzymałość. Są cięższe i stabilniejsze, co przekłada się na wygodniejsza pracę zwłaszcza w wypadku częstego użytkowania. Nie są jednak tak mobilne jak datowniki plastikowe, ani nie oferują tak dużej czcionki daty jak datowniki ręczne.